Tickets

With an ISKA sanctioned event, dedicated staff and large warm up areas; you're already looked after before we even start the event, and when you tighten your grip on that rear naked choke you know your win is about to be sent to Sherdog. Obvioulsy you can't see how good your takedowns look inside our 24ft cage... don't worry though as the whole event will be professionally recorded and aired by P4TV.

So when you've picked up your trophy, had your picture taken with the exclusive cage girls, all whilst being projected on our 8ft screen and HD monitors you may have time to visit our professional associated clothing and nutritionist vendors... then again you may have to pick up your submission of the night bonus.

So do you want to feel like a pro no matter what class you fight at?

Fight UK Amateur Championships are looking for fighters now... will you be one of them?

 

SEMI-PRO (2x5)

Referee - Lee Hasdell
Welterweight: Ian Cox (Team Wallhead) beat Wez Lucas (Combat Company) Armbar 0:55 RND1
Light-Heavyweight: Dan Tindall (Fight Ministry) beat Dan Sault (Combat Athletic) KO 4:44 RND1
(3x4) Middleweight: Craig Turner (Team Wallhead) beat James Burrows (UK Top Team) Majority Decision

Referee - Mark Woodard
Middleweight: Dan Gibson (Devils Pit) beat James Price (Impact Martial Arts) Arm-Triangle 0:56 RND1
Lightweight: Dean Trueman (Bushido) beat Dominic Hamilton (UK Top Team) Kimura 1:35 RND1
Featherweight: Aiden Hayes (Leicester Shoot Fighters) beat Jamie Stupienic (JVT) Gogoplata1:23 RND1

Referee - Lee Hasdell
Lightweight: Daniel Swan (Leicester Shoot Fighters) beat Ash Bray (Combat & Exercise) RNC 1:45 RND2
Welterweight: Ryan Mason (Devils Pit) beat. Steve Brown (Team Rep Out) by KO at 1:52 of round 1.
Welterweight: Mathew Harrison (UK Top Team) beat Jacob Constantinou (Leicester Shoot Fighters) Majority Decision.

AMATEUR (3x3)

Referee - Paul Nicholls
Featherweight: Sam Hodgin (Salford MMA) beat Jake Johnson (Devils Pit) Triangle Choke1:58 RND1
Featherweight: LJ Adams (Leicester Shoot Fighters) beat Helena Martin (Combat Company) Unanimous Decision.

Referee - Mark Woodard
Welterweight: Guy Lewis (Leicester Shoot Fighters) beat Eliot Elliot (Impact MMA) Keylock 2:31 RND1.
Welterweight: Jordon Mc Clements (Eagles Team Thai MMA) beat Aaron Owen (Combat Exercise) Split Decision.
Featherweight: Jamie Molyneaux (Leicester Shoot Fighters) beat Nathan Luck (JVT) RNC 1:07 RND1
Featherweight: Callum Jones (Combat Athletic) beat Stuart Bullock (Len Bate Fight Club) Majority Decision

Referee - Paul Nicholls
Lightweight: Darren Sysum (KLF Martial Arts) beat Tez Wogan (Burton Grind House) Unanimous Decision.
Featherweight: Kieren Lewin (Leicester ShootFighters) beat Chris Pritchett (Eagles Team Thai MMA) Unanimous Decision.
Lightweight: Shane Bosworth (Devils Pit) verses Andrew Smith (Combat Athletic) resulted in a Majority Draw

Referee - Mark Woodard
Middleweight: John Robinson (Combat & Exercise) beat Joe Davies (Burton Grind House) Armbar 1:47 RND2
Light-Heavyweight: Karl Izzard (Total Dojo) beat Tom Summerscales (Team Rep Out) Split Decision.



Images and content all owned by FIGHT UK MMA, reproduction only with written permission.